הדברת דבורים

הדברה > הדברת דבורים
דבורת הדבש הנפוצה בישראל הינה מזן שיובא לארץ מאיטליה והוא היחיד שמשמש בגידול דבורים מסחרי.בארץ קיימות כ-100,000 כוורות מבייתות והן מהוות כמעט את כל אוכלוסיית הדבורים. בכל כוורת חיות אלפי דבורים במבנה חברתי היררכי הכולל מלכה בודדת, פועלות, מספר מצומצם של זכרים וחיילות. לכל אחד מהפריטים בכוורת תפקיד מוגדר מראש בכדי לקיים את הכוורת.

 

ביולוגיה

אורך: 1 ס"מ
צבע: שחור וצהוב
גלגול: מלא (ביצה,רימה,גולם,בוגר)
תקופת פעילות עיקרית: כל השנה

 

אורח חיים

בכל מושבה יש לרוב מלכה אחת אשר לה גוף גדול יחסית לשאר הפרטים (עד 20 מ"מ). בבטנה של המלכה שחלה גדולה ומפותחת, בה נאגרים תאי הזרע. המלכה היא הנקבה היחידה במושבה בעלת יכולת הטלת ביצים מופרות והעמדת צאצאים משני הזיווגים (זכרים ונקבות). המלכה היא לרוב האם של הפרטים האחרים במושבה. בדרך כלל רק המלכה מטילה ביצים, אך במקרה שהמלכה מתה או אבדה יכולות גם הפועלות להטיל ביצים בלתי מופרות מהן יבקעו זכרים בלבד. הזדווגות חד פעמית בצעירותה של המלכה מספיקה לכל חייה, אך מעריכים כי המלכה מזדווגת במשך חייה יותר מפעם אחת. אורך חייה של מלכה מגיע ל-5 שנים.
מרבית הפרטים במושבה הן נקבות "פועלות" והן אלה שמבצעות את כל עבודות איסוף המזון, טיפול בוולדות, שמירה ותחזוקה בכוורת. אורך חייה של הפועלת נע בין 33 יום בקיץ, עד ל-8 חודשים בחורף.
 
הדבורים ניזונות מדבש ואבקת פרחים. את אבקת הפרחים אוספות הדבורים ברגליהן, מביאות אותה לכוורת ומאחסנות אותה בתאים סביב תאי הוולד. הדבש מיוצר מצוף העובר שינויים על ידי אנזימים בזפק של הדבורה. לאחר שהוא מובא לכוורת ומוכנס לתאים הופך הדבש להיות סמיך יותר עקב אידוי המים שבצוף.
 
הדבורים חיות ופועלות בכוורת במשך כל השנה. הטמפרטורה האידיאלית לפעילותן של הדבורים היא 35 מעלות. כדי לשמור על טמפרטורה זו הן מחממות את הקן בחורף, על ידי פעילות שרירים והתקבצות לאשכול קטן במרכז הקן. ומקררות אותו בקיץ על ידי אידוי טיפות מים שהן תולות בקן למטרה זו, ונפנוף כנפיים רצוף.

 

סיכונים

רובנו מכירים את התחושה הכואבת של עקיצת הדבורה. הדבורה מצוידת בעוקץ משונן דמוי חץ המאפשר לה לעקוץ רק פעם אחת עקב הינעצותו בבשר ותלישתו בניסיון לשחררו דבר הגורם למותה של הדבורה להבדיל מצרעה המסוגלת לעקוץ כאוות נפשה. כשהן עוקצות הן מזריקות לדמנו חומר המעורר אלרגיה מקומית וצריבה חזקה. כמו כן מופרש פרומון מיוחד המשדר ליתר הדבורים אותות סכנה על מנת שיסייעו. ישנם אנשים שהם אלרגיים לעקיצה זו והיא יכולה אף לגרום למוות במקרים קיצוניים. 

 

הדברה

השיטה היעילה ביותר לחיסול כוורת בר היא ע"י ריסוס או איבוק. כמו כן ניתן לאסוף את הדבורים בשעות החשכה אל תוך כוורת ולוודא שהמלכה הועברה כוורת בכדי שהיתר יכנסו לכוורת בעקבותיה. ישנן גם מלכודות קונוס בהן מניחים פיתיון סוכרי למשיכה. המלכודת מאפשרת את כניסה הדבורה אך מונעת ממנה לצאת.
 

הצוות המקצועי שלנו והמיומן בהתמודדות עם כוורות בבתים ובמוסדות ישמח להיענות לקריאתכם ולהתאים את הפתרון היעיל והמהיר ביותר.

קבלו הצעת מחיר עוד היום
:שם
:טלפון
:אימייל
:איזור בארץ
:הערות

הדברת דבורים